Hakkında

Raşit Ürper, 21 Aralık 1949 tarihinde Bergama’nın en eski yerleşim alanlarından Harputlu Mahallesi’nde dünyaya geldi. Yusuf ve Gülsüm Ürper’in üç çocuğunun en büyüğü olan Raşit Ürper’in daha sonra Reşit ve Sadullah adında iki erkek kardeşi daha oldu.

1956 yılında, Bergama Zübeyde Hanım İlköğretim okulu’na başlayan Raşit Ürper, 1961’de bu okuldan mezun oldu. Bergama Ortaokulu’ndan sonra ise, Türkiye’nin ilk liselerinden olan Bergama Lisesi’nin ilk öğrencilerinden biri olarak öğrenim hayatına devam etti. 5 yıl boyunca burada okuyan Raşit Ürper, lise son sınıfı burslu olarak kazandığı İstanbul Özel Fatih Koleji’nde okuyarak orta öğrenimden iyi derecede mezun oldu.

Raşit Ürper, Üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü’nü kazandı. 4 yıl süren lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans yapmaya karar veren Raşit Ürper, böylece, 2 yıllık bir yüksek lisans eğitiminin ardından 1976 yılında Jeoloji Yüksek Mühendisi ünvanı ile mezun oldu.

Eğitim hayatı boyunca atletizm ve güreş ile aktif olarak ilgilenen Raşit Ürper, ayrıca, o dönemde çok etkin olan siyasi öğrenci hareketlerinde de yeralmıştır. 1916’dan 1980 yılına kadar milliyetçi-muhafazakar çizgide Türkiye siyasetine yön verme çabasındaki ve ülke genelindeki tüm üniversitelerde etkin bir kuruluş olan Milli Türk Talebe Birliği’nin 1972-73’te Genel Sekreterliği’ni, 1973-74’te de Genel Başkanlığı’nı yapan Raşit Ürper, dönemin en dikkat çeken ve öne çıkan öğrencilerinden biri olmuştur. Aynı dönemde aynı görüşte olduğu ve Milli Türk Talebe Birliği’nde birlikte çalıştığı arkadaşlarının büyük bir bölümü, bu gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çok önemli noktalarında hizmet etmektedirler. 

Mezun olduktan sonra askerliğini yedek subay olarak yapan Raşit Ürper bir süre bazı devlet kurumlarında mühendis olarak çalıştı. Ardından, Bergama’da, baba mesleği olan gıda toptancılığı işini yapmaya karar veren Raşit Ürper, Bergama ve Manisa’da faaliyet gösteren, üç kardeşi ve babasının ortak olduğu Ürperler Şirketler Topluluğu’nun kurucularındandır.

1981 yılında, öğretmen olan Aysel Ürper ile evlenen Raşit Ürper’in Burak, Bahadır ve Zeynep adında üç çocuğu bulunmaktadır. 

Raşit Ürper, hayatının hiçbir döneminde uzak kalamadığı siyasete ise, Turgut Özal’ın özel isteği üzerine 1983 yılında, Anavatan Partisi Bergama İlçe Teşkilatında aktif olarak başladı. 13 yıl boyunca Anavatan Partisi İlçe Başkanı olan Ürper, bu süre içinde 1995 genel seçimlerinde İzmir İkinci Bölge 6’ıncı sıra Milletvekili adayı oldu. 1999 yerel seçimlerinde ise Bergama Belediye Başkan Adayı olan Ürper, 2002 genel seçimlerinden sonra Anavatan Partisinden ve İlçe Başkanlığından istifa ederek siyasi yaşamına bir süre ara verdi. 2004 yılı yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Bergama Belediye Başkan seçilen Raşit Ürper, 31 Mart 2009 Tarihine kadar Bergama Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır. Şuanda Kuruculuğunu yaptığı ÜRPERLER şirketler Topluluğundaki Yönetim Kurulu görevine devam etmektedir. 

Takip Edin

İletişim Bilgileri:

İslamsaray Mh. 6.Cadde No:3 Bergama – İZMİR.

T: +90(232) 632 77 50  F: +90(232) 632 77 52